Hakkımda

Merhaba,
Aslında çok iyi bir Türkçem olmasa da kendimi anlatmadan önce bu blogu neden oluşturduğumu anlatmak istiyorum.

SAP Danışmanı Blogumu; SAP ABAP danışmanı olma çabalarımı, aldığım eğitimleri, öğrendiklerimi, tecrübelerimi yeni ‘Jr. SAP Danışmanı Adaylarına’ aktarmak istediğim için ve bunların yanında blogumu gören bir Senior ABAP Danışmanı’nın bana ‘Gel yarın Junior olarak işe başla’ dediğini duymak için, özetle SAP dünyasına ‘Ben de varım’ diyebilmek için açtım.

Kendimden bahsedecek olursam, 1995 yılında Kadıköy’de doğdum. Bağcılar’da Peyami Safa İlköğretim Okulu’nu bitirene kadar, hayatımda sıradan bir çocuğun başından geçenler dışında ekstra bir şey olmadı. İlkokul öğretmenim, bilgisayar ve teknolojiye karşı eğilimimi görmüş olmalı ki, lise eğitimimi kendisinin önerisiyle Bağcılar Abdurrahman ve Nermin Bilimli Teknik ve Endüstri Meslek Lise’sinde tamamladım. 2009 yılında girdiğim SBS sonucunda aldığım puan ile aynı lisenin ‘Endüstri Meslek’ kısmına yerleştim. Bilmeyenler için; teknik lisenin endüstri meslek lisesine göre tek farkı, meslek eğitimlerine ek olarak üniversiteye hazırlık için Fizik, Kimya, Biyoloji, Geometri gibi dersleri de veriyor olması. Ben de üniversitede mühendislik eğitimi almak istediğim için, 9. sınıfta başarı gösterip 10. sınıfta ‘Teknik Lise’ kısmına geçiş yaptım.

Teknik lisede ‘Web Tasarım ve Programlama’ bölümünü okudum ve çok iyi eğitim veren öğretmenlerden çok iyi bir programlama temeli öğrendim. Yazılım çevremin ilk oluşmaya başladığı ortamda, çoğunlukla Web Programlama öğrendiğim lisede şu eğitimleri de aldım;

  • HTML + CSS
  • JavaScript + jQuery + Ajax
  • MsSql + MySql
  • PHP + ASP.NET

2013 yılında liseden mezun olup, LYS tercihlerim sonucu Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü kazandım ve 4 yılımı geçireceğim Sivas’a yerleştim. Üniversite hayatımda, lisede öğrendiğim bilgileri pekiştirerek projeler yapmaya başladım. Sivas’ın bana SAP danışmanlığı adına bir nimet olduğunu o dönemde bilmiyordum. Bu yüzden, liseden öğrendiğim bilgileri pekiştirip Web Programlama üzerine kariyer yapma hedefindeydim. Tabi o zamanlar ‘SAP nedir, ne değildir, ne iş yapar?’ bilmiyordum. Halbuki üniversitenin Teknokent’inde özel bir SAP danışmanlık şirketi vardı ve zamanında bizim sınıftan part-time çalıştırmak için öğrenci de aramışlardı. Ben o zamanlar yazılım firması diye düşünmüştüm ve üniversiteyi uzatmamak adına çalışmak istememiştim. İyi kötü derslerimi verip 2.90 ortalama ile Cumhuriyet Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 2017 yılının Haziran ayında mezun oldum.

Üniversite hayallerim gerçekleşti sonunda. Bir süre dinlendikten sonra malum sitede kendime uygun iş ilanlarına bakmaya başladım. 2 yıl askerlik tecilim vardı fakat çoğu firma en az 3 yıl askerlikle ilişiği olmayan ve hatta bir kısmı askerliğini tamamlamış eleman arıyordu. Dedim böyle olmayacak, bari askerliği de aradan çıkartayım. Uzun dönem gitmeyi umarak Temmuz ayının sonlarında askerlik başvurusu yaptım ve Kasım ayında Yedek Subay olarak Ankara’da askerliğe başladım. Aslında askerlik konusuna girersem, anılarımı anlatmak için ayrı bir blog bile kurabilirim 🙂 

Buraya kadar her şey normal seyrinde iken, hayatıma Web Programcısı olarak devam ediyorken Yazılım Mühendisi oda arkadaşım aklımı çeldi. Aynı sektörde olmamızdan dolayı genelde konuşmalarımız yazılımla alakalıydı. Bir gün bana SAP’yi anlattı; geleceği olan, Türkiye ve Dünya’da nitelikli eleman ihtiyacı olan bir alan olduğundan bahsetti. Web Programlama’da dahi stajlarım dışında iş tecrübem olmadığı ve nerede işe başlarsam başlayayım junior olarak başlayacağım için bu alana rahatlıkla yönelebileceğimi söyledi. Ben de araştırıp baktım, kafama yattı. İlerleyen zamanlarda ‘Neden SAP?’ adlı yazımda da anlatacağım üzere, Web sektörünü bir kenara itip SAP sektörüne geçiş yapma kararı aldım.  

2018 Eylül ayının ortasında terhisimi alıp askerliğimi bitirdim. Geçen zaman içerisinde birkaç firmayla iş görüşmesi yaptım fakat olumlu bir sonuç elde edemedim. İş görüşmesi tecrübelerimle de ilgili bir yazı yazmayı planlıyorum.

Şimdilik bu blogumu geliştirip iş başvurularına devam edeceğim. Bakalım ne olacak, kısmet… 🙂