ABAP İlk Program

SAP’ de program yazabilmek için en sık SE38 ekranı kullanılır. Bunun için bunun için menüden veya komut alanından SE38 (Abap Editör) ekranı açılır.

Sap ana ekranı

Açılan ekranda program adını yazıp yarat tuşuna basılır. Eğer program daha önce yaratılmışsa görüntüleme ve değişiklik işlemi yapılabilir. Bir programda aynı anda iki kullanıcı tarafından değişik yapılamaz. Program oluştururken dikkat edilmesi gereken bir nokta da, SAP’ de standart olmayan programlar z veya y ile başlayarak oluşturulur.

se38

Yarat tuşuna bastıktan sonra açılan ekranda title alanına programımızı anlatan kısa bir başlık yazılır. Diğer ayarları resimdeki gibi yapalım. Şimdilik bu ayarlara değinmeyeceğim.

se38

İlgili alanları doldurup kaydet tuşuna bastıktan sonra karşımıza paket seçim ekranı gelecek. Paket seçimini biz şimdilik local object e tıklayıp herhangi bir pakete bağlamayacağız.

se38

Geliştime ekranında kodlarımızı yazdıktan sonra CTRL+F2 ile syntax kontolü yapıyoruz. Syntax kontolünde hata çıkmaz ise CTRL+F3 ile programı aktif ediyoruz. SAP’ de yaptığımız her şeyi aktif etmemiz gerek. Aktif ettiğimiz programımızı F8 ile çalıştırabiliriz. (Not: CTRL+F3 ile syntax kontrolü yapıp sonra aktif etme işlemi yapar)

Aktif et butonuna bastıktan sonra karşımıza aktif edilecek programların listesi gelir. Burada ilgili programları seçip ilerleriz.

Aktif ettikten sonra F8 ile programımızı çalıştırırız.

ilk-program

admin

Bilgisayar Mühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir